Poznaj sprężyny lepiej

przez | 21 marca 2023
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny znajdują się wszędzie? Należy tylko porozglądać się dookoła, by wymienić co najmniej kilka rzeczy, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest niewielka, ale bardzo istotna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A kanapa? Naturalnie, wielu z nas wspomina z nutką nostalgii stare (zobacz thpg) wersalki sprzed dziesięcioleci. Trzeszczące sprężyny wbijające się w plecy przy każdej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtego czasu znacznie i dziś kanapy i materace na sprężynach są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A zdarzały się i tego rodzaju przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można odszukać w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli zajrzymy na podwozie, albo pod maskę bez problemu, od razu dostrzeżemy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się kilka typów sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, trzeba rozciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić również sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby dla zabawy warto zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Właściwie w każdym kiosku można znaleźć bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna – możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko dokoła. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*