Jakie znaczenie ma profilaktyka w problemach ze wzrokiem, w jaki sposób najszybciej można leczyć zaćmę i jaskrę.

przez | 21 marca 2023
Oczy są bardzo ważnym narządem dla chyba wszystkich ludzi, w zasadzie głównie dzięki nim odbierają oni zdecydowaną większość bodźców ze środowiska. Wraz z upływem lat u wielu osób widzenie się znacznie pogarsza, ma to przyczyny spowodowane wiekiem, ale też niektórymi chorobami.

Schorzenia wzroku niekiedy bywają trudne do wyleczenia, szczególnie w zaawansowanym stadium, dlatego też należy poważnie podejść do ich leczenia i regularnie badać swoje oczy. Jedną z takich mało przyjemnych chorób, która jest przeważnie wykrywana przypadkiem przy okazji okulistycznych badań, jest zaćma. Pierwsze jej symptomy są mało widoczne, a kiedy się już zaczną pojawiać, to niekiedy chory będzie w tak ciężkim stanie, że pojawić się mogą spore problemy z powrotem do normalnego widzenia.

oko

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Leczenie jaskry zaczyna się najczęściej od odpowiednich kropli, mających za zadanie ograniczyć ciśnienie wewnątrzz gałki ocznej, a tym samym zahamować postępowanie choroby (więcej o tym). Jeśli jednak to nie pomoże, to konieczna będzie interwencja chirurgiczna, możliwa do zrobienia paroma różnymi technikami. Wybór odpowiedniej metody będzie uzależniony od stanu chorego i charakteru zmian, decyduje o nim okulista, który się opiekuje chorym.

Inną często spotykaną chorobą oczu, zwłaszcza w wieku starszym, jest zaćma. Polegać ona będzie na zmatowieniu soczewki, przez co chorej osobie w dużym stopniu pogarsza się widzenie – usunięcie zaćmy. Pośród jej przyczyn należy wymienić kontakt ze środkami chemicznymi, stany zapalne czy przewlekłe choroby, czasami rozwija się przez kilka miesięcy, a niekiedy i kilkanaście lat.

Szczęśliwie dzisiaj zaćma jest dzięki nowoczesnej technice okulistycznej całkowicie wyleczalna, pozwalając chorym na to, aby jeszcze długie lata cieszyli się świetnym wzrokiem. Najczęściej wybieraną metodą leczenia zaćmy jest usunięcie chorej soczewki jednodniowe acuvue i włożenie w jej miejsce dobrze wykonanej sztucznej. Usunięcie zaćmy jest zabiegiem mało inwazyjnym i szybkim, a dzięki nowoczesnej technice dającym prawie sto procent pewności na całkowite wyleczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*