Jak działają odlewnie żeliwa

przez | 21 marca 2023

Odlewnictwo jest gałęzią przemysłu wytwarzającą części stosowane w wielu różnych branżach.

Zwykle nawet nie jesteśmy świadomi, jak dużo elementów robionych jest właśnie przy użyciu tej techniki. Naturalnie są różnorodne gatunki żeliwa. Choćby żeliwo szare, ciągliwe, białe, sferoidalne. Wymagają różnych technik odlewania, różnych umiejętności.

Odlewy najczęściej wykorzystuje przemysł maszynowy – stocznie, zakłady budowy maszyn. Odlewnie (zobacz odlewnia brązu) wykonują części maszyn używanych w rolnictwie, linii produkcyjnych itp. Ale to naturalnie nie jedyna metoda używania odlewów. Korzysta się z nich też w produkcji aut, armatury wodno-kanalizacyjnej i wielu innych. Odlewnie żeliwa mają również często w ofercie elementy ozdobne. Różnego typu wykończenia słupków płotów, różnorodne kolumny do ogrodu, fragmenty ogrodzeń i wiele innych.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Odlewnie produkują także dla przemysłu energetycznego, tworząc dla przykładu obudowy każdego rodzaju. Ważne jest, aby tego rodzaju przedsiębiorstwa posiadały właściwe certyfikaty dokumentujące ich starania w kierunku ochrony środowiska naturalnego. Ciężki przemysł może wyrządzić w środowisku ogromne szkody. Dlatego właśnie bardzo istotne jest by w czasie produkcji zachowane zostały odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Różnego typu obostrzenia nakłada naturalnie prawo, zarówno polskie jak również prawo Unii Europejskiej. Oczywiście, działają firmy, które nie przywiązują wagi do chronienia środowiska. Można nałożyć na nie kary, ale zwykle nie są one na tyle wysokie, by były dla zakładu dotkliwe, zatem tym samym nie dają efektów. To ogromnie przykre, że ten temat traktuje się byle jak, a głośno się robi dopiero gdy wypłynie jakaś większa afera.

Przemysł odlewniczy miewa się w naszym kraju stosunkowo nieźle i nie zapowiada się, by miało się to odwrócić w najbliższych latach. Ciągle jest zapotrzebowanie na żeliwne odlewy różnego rodzaju, w odlewniach nie ma przestojów, zazwyczaj mają swoich stałych kontrahentów, więc praca tam jest dość stabilna. Jest naturalnie bardzo męcząca, niesie ze sobą ryzyko, jest niebezpieczna i wyczerpująca, ale niezbędna.

Źródło: Odlewy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*