
Sprężarki tłokowe znajdują szerokie zastosowanie głównie w przemyśle, jako urządzenia sprężające powietrze, które jest stosowane do:
– napędzania różnego rodzaju maszyn pneumatycznych, stosowanych miedzy innymi w górnictwie czy budownictwie, – uruchamiania wysokoprężnych silników spalinowych,- sprężania gazów używanych w przemyśle chemicznym,- napędzania hamulców pneumatycznych,- napełniania butli różnego rodzaju gazami.
Efektywność sprężarek tłokowych, w przypadku gazu zassanego, waha się od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w odniesieniu do ciśnienia tłoczenia, wartości oscylują w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa. Niezaprzeczalną zaletą sprężarek tego typu, jest ich zdolność tworzenia wysokich ciśnień, a minusami duże gabaryty i ciężar, konieczność wykorzystywania zbiorników wyrównawczych , a także ryzyko skażenia gazu olejem, stosowanym do konserwacji cylindra.
Sprężarka tłokowa składa się z korpusu, głowicy wyposażonej w zawory oraz systemu korbowego.Gaz znajdujący się w sprężarce zostaje sprężony na skutek przemieszczania się tłoka, który przemieszczając się w dół sprawia, że zawór ssący otwiera się a powietrze dopływa do cylindra, następnie poruszając się w górę powoduje zamknięcie zaworu ssącego i zwiększenie ciśnienia powietrza znajdującego się w cylindrze, które po osiągnięciu wystarczającego ciśnienia zostaje usunięte przez zawór tłoczny. Zwracając uwagę na charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe można dodatkowo rozróżnić na jednostopniowe i wielostopniowe.
Szersze wiadomości na temat urządzeń służących do sprężania i oczyszczania (polecamy promocję dotyczącą sito bębnowe) powietrza, takich jak np. sprężarki śrubowe odszukasz.