Zastosowanie sprężarek tłokowych

przez | 25 lipca 2023
Sprężarka tłokowa

Źródło: http://www.pneuma.pl/
Sprężarki to zbiór urządzeń, które służą do sprężania powietrza lub innych gazów.

Z uwagi na mechanizm ich funkcjonowania, można wyróżnić sprężarki wyporowe, do których należą sprężarki tłokowe oraz przepływowe (inaczej wirowe).

Sprężarki tłokowe znajdują szerokie zastosowanie głównie w przemyśle, jako urządzenia sprężające powietrze, które jest stosowane do:

– napędzania różnego rodzaju maszyn pneumatycznych, stosowanych miedzy innymi w górnictwie czy budownictwie, – uruchamiania wysokoprężnych silników spalinowych,- sprężania gazów używanych w przemyśle chemicznym,- napędzania hamulców pneumatycznych,- napełniania butli różnego rodzaju gazami.

Efektywność sprężarek tłokowych, w przypadku gazu zassanego, waha się od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w odniesieniu do ciśnienia tłoczenia, wartości oscylują w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa. Niezaprzeczalną zaletą sprężarek tego typu, jest ich zdolność tworzenia wysokich ciśnień, a minusami duże gabaryty i ciężar, konieczność wykorzystywania zbiorników wyrównawczych , a także ryzyko skażenia gazu olejem, stosowanym do konserwacji cylindra.

Sprężarka tłokowa składa się z korpusu, głowicy wyposażonej w zawory oraz systemu korbowego.Gaz znajdujący się w sprężarce zostaje sprężony na skutek przemieszczania się tłoka, który przemieszczając się w dół sprawia, że zawór ssący otwiera się a powietrze dopływa do cylindra, następnie poruszając się w górę powoduje zamknięcie zaworu ssącego i zwiększenie ciśnienia powietrza znajdującego się w cylindrze, które po osiągnięciu wystarczającego ciśnienia zostaje usunięte przez zawór tłoczny. Zwracając uwagę na charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe można dodatkowo rozróżnić na jednostopniowe i wielostopniowe.

Szersze wiadomości na temat urządzeń służących do sprężania i oczyszczania (polecamy promocję dotyczącą sito bębnowe) powietrza, takich jak np. sprężarki śrubowe odszukasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*