Peek – tworzywo o unikalnych cechach oraz bogatym zastosowaniu

przez | 6 lutego 2024
Peek to materiał dość zaskakujący. Jego charakterystyczne cechy sprawiają, że niezwykle trudne jest wskazanie dla niego właściwego odpowiednika w wielu konstrukcjach mechanicznych.

Materiał peek to tworzywo półkrystaliczne, wyróżniające się termoplastycznością. Jest zaliczany do grupy materiałów wysokosprawnych. Materiał peek odznacza się bardzo wysoką maksymalną dopuszczalną temperaturą pracy w powietrzu. Nadto jest trwały, sztywny, twardy, wytrzymały, odporny chemicznie, odporny na ścieranie. Materiałowi można przypisać świetną skrawalność oraz odporność na promieniowanie UV. (zobacz przykłady – technologie druków 3d) Nadto materiał peek cechuje się odróżnia się małą palnością, wspaniale sprawdza się w warunkach tarcia suchego, a także można mu przypisać właściwości antystatyczne. Tworzywo nie poddaje się działaniu substancji chemicznych oraz hydrolizie, a także izoluje elektrycznie. Na dodatek materiał peek cechuje się niedużym termicznym współczynnikiem

drukarka 3d

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com

rozszerzalności oraz jest bardzo ciągliwy. Ponadto nie grożą mu pęknięcia naprężeniowe, a także nie dotykają go deformacje plastyczne. Omawiany materiał można stosować w procesach, w których jego kontakt z chemikaliami jest nieunikniony. Materiał peek jest bowiem szczególnie odporny na działanie rozmaitych substancji chemicznych. Wypada podkreślić, że materiał jest dostępny w kolorach beżowych i czarnych. Więcej informacji: drukarki3d.pl/materialy/sls/eos-peek-hp3.

Zastosowanie omawianego materiału jest bardzo szerokie. Materiał peek jest stosowany między innymi do wytwarzania korpusu analizatora gazu, który jest wykorzystywany przez NASA w satelitach. Trzy ważniejsze komponenty są produkowane z materiału peek, dlatego, że jest on wytrzymały na działanie substancji chemicznych. (drukarki 3d) Co więcej peek jest wykorzystywany do wysoko obciążonych łożysk ślizgowych, do kół zębatych oraz pierścieni.

Jeśli masz ochotę wyszukać artykuły na prezentowany temat, to przejdź tutaj psychoterapia dla par i przejrzyj pozostałe informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Z tworzywa generowane są także elementy armatury w ramach przemysłu chemicznego. Materiał peek przydaje się do produkcji maszyn analitycznych oraz aparatury do dializ. Jego funkcjonalność ukazują łożyska ślizgowe, prowadnice łańcuchów, koła zębaty, łożyska ślizgowe, pompy, elementy zaworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*