O języku polskim

przez | 25 czerwca 2023
Język polski jest językiem indoeuropejskim oraz należy do słowiańskiej grupy językowej. Możemy poczynić dalszego rozróżnienia, dzieląc języki słowiańskie na południowosłowiańskie (bałkańskie języki), wschodniosłowiańskie (ukraiński a także białoruski) a także zachodniosłowiańskie (polski, czeski).
Polacy i Słowacy rozumieją się bez żadnych komplikacji, z kolei Czesi i Polacy rozumieją się po wypiciu paru piw.

kursy polskiego warszawa

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Języki południowosłowiańskie oraz wschodniosłowiańskie nie są takie bliskie – Polak, który nigdy nie uczył się rosyjskiego, może czaić pojedyncze wyrazy a czasem nawet całe zdania w telewizji, ale nie będzie mógł przysiąść oraz pogadać z Rosjaninem o życiu. Oczywiście znajomość jakiegoś języka słowiańskiego sprawia, że o wiele swobodniej jest się uczyć kolejnego. Wyrazy nierzadko czerpią od tego samego prasłowa, struktury języków słowiańskich są porównywalne i zasady gramatyczne mają wiele wspólnego.

Poznaj też inny zbiór artykułów poruszających prezentowany temat – bez strachu – wejście za darmo, więc wejdź na ten odnośnik.

Pod względem artykulacji różnią się one w dużym stopniu od siebie, jednakże gdy ktoś uczył się języka rosyjskiego, nie musi się obawiać lekcji języka polskiego. Kursy polskiego Warszawa rzetelnie omówione są aktualnie coraz częściej organizowane.

Książka „Aby żadne dziecko nie pozostało w tyle”

Autor: Wolters Kluwer Polska
Źródło: Wolters Kluwer Polska
Duńczyk, umiejąc język angielski oraz może mówiąc trochę po niemiecku albo hiszpańsku, praktycznie rzecz biorąc, nie będzie nic rozumiał, gdy pierwszy raz odwiedzi Polskę. Licząc 38 milionów Polaków w Polsce i 4-22 miliony użytkowników spoza Polski, polski to jeden z wielkich języków globu. Przed drugą wojną światową był cały szereg polskich dialektów więc na podłożu języka można było z łatwością zidentyfikować urodzenie osób.

Gwary były użytkowane regionalnie, jednak też w obrębie jednego miasta, przykładowo stolica Polski posiadała przeróżne gwary dzielnicowe. Jeśli chodzi o Polski dla obcokrajowców Warszawa, po-polsku.eu coraz większa ilość uczelni organizuje takie szkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*