Kiedy zamierzasz prowadzić na przykład działalność gospodarczą na gruntach ornych, wtedy na początek powinieneś zapoznać się z klasyfikacją gruntów

przez | 20 czerwca 2023
Jeśli zacząłeś się przykładowo interesować poszczególnymi rodzajami gruntów, wtedy niewątpliwie już świetnie wiesz, jak bardzo ważne jest przypisanie konkretnego gruntu do konkretnej klasy. Jeżeli chcesz na przykład wybudować swój dom, wtedy możesz to zrobić jedynie na gruncie przekazanym do zabudowy – kiedy takim nie dysponujesz, wówczas niestety będziesz musiał po prostu rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na zbudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki dokładnie jest charakter danego gruntu? To zadanie należy przede wszystkim do starosty, który wskazuje klasy gruntów dla niemal wszystkich działek znajdujących się na terenie danego powiatu. Oczywiście raz wskazaną klasyfikację można zmienić, jednakże nie jest to wcale takie łatwe. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów wskazuje dokładnie, jaką klasę powinien otrzymać dany grunt, a w dodatku odstępstwa od tego są mocno utrudnione.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy zmiana jest w ogóle możliwa, najczęściej poprzedza ją długie postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest możliwa tylko na wniosek jego właściciela, a w dodatku wymaga wypełnienia mnóstwa dokumentów oraz wykonania licznych badań. Nawet jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, wówczas i tak nie możesz mieć gwarancji, że klasa działki zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to tylko sprawa decyzji odpowiedniego starosty, który właściwie zawsze może odmówić Ci zmiany klasy działki. Przeczytaj więcej o gruntach:
Dobrze wiedzieć, że klasyfikacja gruntów przeprowadzana jest na obszarze całego kraju właściwie jednolicie.

Zaintrygował Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to wejdź do następnego zagadnienia i czytaj dalej skanowanie laserowe o tym, co bardzo Cię zajmuje.

Jeśli zatem starosta odmówi Ci modyfikacji klasy gruntu nawet pomimo tego, że spełniłeś praktycznie wszelkie wymogi, wtedy możesz powoływać się właśnie na te przepisy. Sposób przeprowadzania klasyfikacji jest szczegółowo opisany między innymi w rozporządzeniu Rady Ministrów. Na dodatek na obszarze całego kraju obowiązuje jednakowa gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie urzędowej tabeli klas gruntów, która także jest przygotowywana przez Radę Ministrów. Autor:

Jeśli zatem starosta w bezpodstawny sposób odmówi Ci modyfikacji klasy gruntu pomimo tego, że spełniasz niemalże wszystkie wymagania, wtedy zdecydowanie jeszcze nic straconego. Zawsze możesz na przykład odwołać się do osoby wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej kwestii zostanie właściwie sprawdzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*