Druk – wynalazek, który zmienił świat

przez | 6 stycznia 2023
Prawie 7 stuleci minęło, od momentu, gdy niejaki Gutenberg założył pierwszą drukarnię na świecie.

To niebywałe, jak ten człowiek zmienił życie. Od momentu, gdy niemiecki rzemieślnik opracował drukowanie papieru, trzeba odmierzać świt nowego świata. Uproszczenie kopiowania pisma przyczyniło się do stworzenia naszej kultury.
Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez ruchomych czcionek w następnym stuleciu nie rozprzestrzeniłaby się reformacja. A dzisiaj? Zwróćcie uwagę np. na promocję – drukowanie ulotek (Sprawdź ofertę: ) nie byłoby możliwe. Potraficie sobie wyimaginować wielkie hangary, w których mrowie robotników pieczołowicie powiela kolorowe świstki? Tą drogą przed epoką czcionki ruchomej wydawano wszystko.

Jeśli po przestudiowaniu tego problemu, będziesz posiadać ochotę na więcej danych, to kliknij i zobacz, jakie porządne informacje (https://tantricparadise.pl/masaz-nuru-warszawa/) posiada ten artykuł.

A |drukowanie kalendarzy? Każdy miesiąc pojedynczo powielać, co za udręka.

Przed chwilą, w której Gutenberg stworzył ruchome czcionki, ogólnie większość ludzi była analfabetami. Wytwory literackie były rzadkim dobrem. To wynika z kluczowego prawidła gospodarki. Jeżeli coś jest drogie w produkcji, ponieważ proces trwa długo i wymaga sporą liczby pracowników, to wartość produktu na rynku będzie duża. A w wiekach średnich rozwarstwienie społeczne było rzecz jasna ogromne. Tomy posiadała więc nieliczna elita, a jeszcze mniej umiało je przeczytać.

Ośrodkami kultury były zakony, w których mnisi starannie przerysowywali ciężkie księgi, zazwyczaj kopie Biblii. Rozszerzenie posiadania jej po powstaniu druku stało się najważniejszym paliwem przewrotów społecznych i religijnych. A teraz popatrzcie, jak jest w 2012. Większość mieszkańców trzyma w domu tomy poezji, notesy, zeszyty, plakaty. A słowo powstały dzięki czcionkom jest obecnie uporczywie wypierane przez technologię sieciowego przekazu.

Lecz to jeszcze nie schyłek epoki druku. Usługi drukarskie okazują się wciąż niezbędne. Dzięki drukowi funkcjonuje prasa. To również przecież najpopularniejsze narzędzie w reklamie. Druk ulotek, plakatów, ogłoszeń napędza naszą ekonomię od prawie połowy wieku. Opłacenie odpowiedniej drukarni jest łatwe. Należy wejść do internetu, uruchomić Google i wpisać zdanie „druk miasto” (np. „druk Kraków”) i dokonać wyboru spośród masy widocznych opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*