Czym jest kung-fu? Czy tym, co znane jest z filmów? Z pewnością nie, bo to bardziej skomplikowane

przez | 25 marca 2022
W drugiej połowie XX wieku w krajach Zachodu rozpoczęto nazywać kung-fu chińskimi sztukami walki. Co ciekawe jednakże, w samych Chinach natomiast definiuje się je całkowicie odmiennym terminem – wushu. Ponadto, zakres jej wykorzystywania nie łączy się z normalnym zakresem wykorzystywania tego terminu na Zachodzie.

Wushu można podzielić na współczesne wushu, które dokładnie jest definiowane jako xiandai wushu, sportowe wushu a także tradycyjne. W różnych częściach świata niestety do dzisiaj panuje pewne nieporozumienie, ponieważ kung-fu wiązane jest tylko i wyłącznie z wushu sportowym. Jednakże xiandai wushu/jingsai wushu to faktycznie dyscyplina sportowa o ambicjach olimpijskich.

trening kung fu

Autor: Michael Cannon
Źródło: http://www.flickr.com

I tu istnieje podział na zdefiniowane formy, tak więc można powiedzieć o typach bardziej akrobatycznych, jak changquan, z drugiej strony nanquan, czyli bardziej ustalone pozycje i mniej akrobacji, za to o wiele więcej fizycznej siły. () W takim rozumieniu można wyróżnić jeszcze kolejny sposób, jak taijiquan, w którym najistotniejsze są ruchy miękkie, pełne gracji, bardzo często wykonywane są bardzo wolno. Stosowana jest także konkurencja sanda/sanshou, jest to określony rodzaj walki w rękawicach oraz ochraniaczach (na przykład na korpus). Jest dość zbliżona do kick-boxingu, lecz z dosyć znacznym wykorzystaniem rzutów oraz zepchnięć z podestu na którym odbywają się walki. W wariancie zawodowym stosuje się mniejszą ilość ochraniaczy, natomiast wykorzystuje się dodatkowo uderzenia kolanami.

kung fu dla dzieci

Autor: Michael Cannon
Źródło: http://www.flickr.com
Metoda chuantong wushu (dyscyplina, którą na zachodzie określa się kung-fu) nie jest określoną dyscypliną sportową. Nie jest również jedną sztuką walki, prezentuje bowiem bogactwo rozmaitych systemów, które są oparte na różnych koncepcjach i zasadach. To bogactwo rzeczywiście jest pokaźne, co sprawia, że powszechnie poznane klasyfikacje stanowią nadmierne uproszczenie. Niemniej, czasami to uproszczenie jest niezbędne, by ogarnąć różnorodność form tej cudownej sztuki walki. W Polsce jest parę szkół, w których można się nauczyć tego rodzaju sztuki walki. Najbardziej profesjonalne są w stolicy, jak kung fu Warszawa Ursynów, szkoła (lornetki lublin sklep) z wieloletnią tradycją, jaka wytrenowała już dużą ilość pasjonatów tej niezwykłej dyscypliny. Kliknij tu: kungfuwarszawa.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*